Зміст

Родина PinaceaeAbies alba L., західноєвропейсько-субсередземноморський, бореально-монтанний вид на східній, острівній межі ареалу. В Україні поширений у Карпатах, зрідка – Розточчі-Опіллі, на Зх. Поділлі. 

На Верхобужжі трапляється зрідка. У верхів’ях р. Бужок, на схилах ярів та прилеглих до них плакорних ділянках виявлено до 100 віргінільних особин, більшість з яких висотою до 1 м, зрідка трапляються 1-4 метрові екземпляри. Приурочені до вологих малопотужних вапняково-щебенистих грунтів крутих схилів і неглибоких сіроземів плакорних ділянок, де зростає у Fagetum caricosum (brizoidis), Fagetо-Aceretа, Acereto-Fageta і Fageto-Acereto-Tilieto-Piceeto-Quercetа. У плакорі знаходяться найбільші особини виду, на схилах ярів вони низькорослі, часто кущовидної форми. Генеративних особин не виявлено. Зважаючи на мікрорефугіальний характер місцезростання (тут поширена велика група реліктових і примежовоареальних видів, багато з них має в долині р. Бужок найбільші у регіоні популяції: Aruncus vulgaris, Picea abies, Huperzia selago, Gymnocarpium dryopteris, Polypodium vulgare, Equisetum hуemale, E. telmateia, Phegopteris connectilis, Chaerophyllum hirsutum, Dryopteris expansa, Polystichum aculeatum, P. braunii, Petasites albus та ін.) це оселище можна вважати реліктовим. Не виключено, що останні особини A. alba були знищені внаслідок рубок головного користування за останні 20-30 років. Три особини (висотою до 4 м) зростає на вершині та північному схилі гори Жулицька y Acereto-Fraxineto-Fagetum staphyleoso-mercurialidosum, одна - в аналогічних умовах біля підніжжя гори Синьоха.

Picea abies L., європейський бореальний вид на південно-східній, острівній межі ареалу. В Україні поширений у Карпатах, рідше - Розточчі, на Поліссі, зрідка - у Зх. Лісостепу. 

На Верхобузькому пасмі зустрічається спорадично, часто. На більш-менш крутих схилах ярів з неглибокими, часто щебенистими грунтами, які підстелені вапняками, зростає розсіяно, поодиноко, як правило віргінільними особинами серед дуже розрідженого деревного намету у “компанії” інших бореальних реліктів (Polypodium, Gymnocarpium, Phegopteris, Polystichum, Aruncus, Huperzia, Abies) в угрупованнях Acereto-Fageta і Fagetо-Acereta. В заплаві р. Зх. Буг P. abies поширена в Alneta glutinosae: Piceeto-Alnetum ruboso (hirti)-dryopteridosum, Бір, Довжок; входить до складу Carpineto-Tilieto-Acereto-Querceta і Carpineto-Acereto-Fageto-Querceto-Pineta (Восьмаші, Довжок та ін.), по днищах ярів – в Acereto-Fraxineta (Річки, Обертасова гора). Зростає навколо лісових боліт плакорних ділянок і схилів серед масивів бучин та вільхових бучин (Хомець); у заплавних Querceto-Betuletо (pubescentis)-Pinetа й Alneto-B.(p.)-Pinetа Колтівської улоговини. У верхів’ях р. Бужок, на вологих важких суглинистих грунтах плакору є співдомінантом у рідкісних для Пн.-Зх. Поділля Fageto-Acereto-Tilieto-Piceeto-Quercetа, на протилежному боці долини, на вершині пасма – у Quercetо-Acereto-Alnetum ruboso (hirti)-caricosum (brizoides). На північному схилі Вежі невелика група у Acereto-Fraxineto-Fagetum maianthemosum. На горі Синьоха декілька десятків різновікових особин в  Tilieto-Fraxineto-Fagetum aegopodiosum з Corydalis в синузії ефемероїдів. В ур. Бір - поодиноко на заплавній терасі - межа вільшин і грабових дібров.